Znak małpa @ w kręgach starszych użytkowników stał się wręcz synonimem wczesnych lat popularyzacji internetu i wysyłanych za jego pośrednictwem wiadomości. Ask.fm, nasza klasa, czy stare strony poczt internetowych w emanowały wręcz tym symbolem. Charakterystycznej małpy używamy zresztą do dziś do tagowania osób na mediach społecznościowych, czy kierując emaile do poszczególnych użytkowników. Mało osób wie jednak, jaka jest historia znaku i poprawny sposób użycia. Niewiele osób wie też, skąd wynika jego popularność w sieci i kiedy został do niej wprowadzony. Po przeczytaniu tego tekstu poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.
Znaczenie znaku @
Pochodzący od słowa „at”, a więc angielskiego odpowiednika „w” bądź „przy”, znak małpy współwystępował przy innych istotnych dla użytkownika obiektach. W obecnych czasach, kiedy mamy dostęp do bardziej zaawansowanych metod kodowania, nie jest on konieczny do wykonania operacji, z których kojarzymy go jeszcze sprzed dekady. Mimo to, twórcy wielu platform (jak Twitter czy Facebook) pozostawili go w użytku, gdyż utrwalił się on jako wygodna i prosta metoda dokonywania operacji oznaczania obiektów bądź użytkowników w przestrzeni publicznej. Tym samym znakiem, sygnuje się pseudonimy czy nazwy konta osób, na portalach społecznościowych jak Discord czy ponownie Twitter.
Historia wykorzystania znaku małpy
Historia powstania sięga dużo głębiej niżeli tylko w system oznaczeń obiektów w internecie. Pierwsze jego użycie zanotowano przy tłumaczeniu Greckich kronik w Bułgarii w XIV wieku. Znak małpy rozpoczynał tam słowo „amen”. Dekorowanie pierwszych liter stron, rozdziałów czy ważnych słów uznawano w czasach średniowiecza za oddanie desygnatom tych terminów należytego szacunku. Stąd, paradoksalnie, pierwotne „znaczenie” @ było o wiele bardziej poważne, niżeli obecnie. Historycy znajdują także śladowe pokłady wykorzystania @ w szacowaniu miar i wag pośród Iberyjskich kupców wiele wieków temu. Najpopularniejszym jej użyciem było określenie danej wagi zboża, które w czasach średniowiecza było głównym towarem handlowym. Niewielu mogło się spodziewać, że znak ten po pięciu wiekach stanie się również głównym symbolem przesyłu i handlu. Tym razem jego fenomen naznaczył jednak transfer informacji przez sieć, a nie handel produktami.
Najpopularniejsze użycie @ związane jest oczywiście z pocztą internetową. Jego użycie w tym zakresie datuje się już na lata 70 XX wieku. Osobą odpowiedzialną za jego wprowadzenie i rozpowszechnienie jest Ray Tomlinson, który w ramach rozwijania sieci internetowych i metod szybkiego przesyłu informacji, opracował wykorzystanie @ do tych celów. Współpracował on z firmą Raytheon BBN, która w tym czasie prowadziła szeroką ekspansję na rynku komputerów i internetu. W 1971 roku stworzył on pierwszą sieć email, którą można było wysyłać wiadomości między dwoma użytkownikami. Wprowadzona innowacja zawierała charakterystyczny znak małpy, który już niedługo miał stać się globalnie rozpoznawalny i powielany przez wszystkie wzrastające korporacje. Nie widać też potencjalnego końca wykorzystania znaku. Prawdopodobnie pozostanie on z internautami na bardzo długo z uwagi na to, jak przyzwyczajeni wszyscy do niego jesteśmy.
Jak napisać znak @
Znak małpa jest dostępny do napisania na każdej klawiaturze niezależnie od jej producenta. Typowa klawiatura, w której szyk znaków przypomina charakterystyczne QWERTY, posiada go zazwyczaj pod cyfrą 2. Jeśli korzystamy z tego modelu rozmieszczenia znaków, by napisać znak @ wystarczy przytrzymać shift i nacisnąć cyfrę 2. Co istotne, nie może być to cyfra 2 na klawiaturze numerycznej. Podany sposób zadziała tylko wtedy, jeśli wykorzystamy zwykłą dwójkę.
Jeśli nie korzystasz z naturalnej klawiatury, a na przykład klawiatury wirtualnej, również możesz użyć tego znaku. Znajduje się on blisko znanego wszystkim backspace’a. Niektóre media czy strony wykorzystują alternatywne metody wprowadzania znaku, na przykład słownie. Na starszych polskich stronach uzyskujemy często możliwość wprowadzeni znaku małpa słownie poprzez umieszczenie słowa „małpa” lub „malpa” w nawiasie.