Print screen, nazywany też screenem, screenshotem lub zrzutem ekranu, to nic innego jak zdjęcie tego, co w danej chwili wyświetla się na naszym monitorze. Dzięki tej funkcji możemy zapisać obraz ważnej konwersacji, zdjęcie z gry/teledysku/filmu czy jakiś problem występujący na naszym komputerze. W wielu przypadkach jest to bardzo przydatne, zrzut ekranu może pomóc w szybkim rozwiązaniu usterki, jest też mile widziany w różnych instrukcjach. Warto więc wiedzieć jak wykonać screena, zwłaszcza, że nie jest to skomplikowana sprawa.
Jak z robić screenshota w systemie Windows
Jest przynajmniej kilka sposób na to, by wykonać samodzielnie screena. Najprostszym jest użycie przycisku w prawnym górnym rogu klawiatury opisanego jako Prt Scr. W momencie gdy chcemy zapisać obraz wciskamy go, a nasze zdjęcie już czeka w schowku. Następnie wystarczy wkleić go (klawisze ctrl +V) do pliku Word, Painta czy do poczty elektronicznej (w miejscu gdzie piszemy wiadomość). Potem możemy zapisać go na dysku w formacie jpg. – po zaznaczeniu obrazu należy nacisnąć prawy przycisk myszki i wybrać opcję „zapisz jako obraz”, wybrać lokalizację. Gotowe.
Jeszcze szybszym sposobem jest jednoczesne wciśniecie klawisza z logo Windows (lewy dolny róg) i prt screen. Zrzut ekranu automatycznie zapisze się w folderze „Obrazy”, „Zrzuty ekranu”.
Wśród bardziej zaawansowanych sposobów na zrobienie print screena jest wykorzystanie narzędzia „Wycinanie”. Możemy wywołać je skrótem klawiszowym logo systemu Windows + Shift + S lub wpisując nazwę w systemową wyszukiwarkę. Dzięki niemu możemy wyciąć dowolny skrawek ekranu, w różnym kształcie – prostokąta, trójkąta czy okręgu.
Aplikacje do robienia screenshootów
Istnieją także specjalne aplikacje, które umożliwiają zapisanie w pamięci komputera obrazu wyświetlanego w danym momencie na ekranie. Jednym z ciekawszych narzędzi jest Greenshoot. Po wywołaniu aplikacji klawiszem prt screen możemy zaznaczyć intersujący nas obszar, a następnie zapisać go do programów z pakietu Microsoft Office czy do drukarki. Aplikacja umożliwia też edycję screena, np. można dodać strzałkę, która podkreśli najważniejszą informację na zdjęciu.
Kolejny zewnętrzny program do robienia screenshotów to ShareX. Wśród jego możliwości jest nie tylko wycinanie zrzutów w dowolnym kształcie, ale i nagrywanie animacji, nakładanie znaków wodnych czy efektów graficznych. Stworzone screeny można wysłać do najpopularniejszych usług hostingowych, jak Dropbox czy Mega.
W sieci znajdziemy również inne podobne aplikacje do robienia zrzutów ekranu. Są to m. in. Lightscreen, CloudShot czy Snipaste.
Jak zrobić screenshota na systemie MacOS?
Posiadacze laptopów MacBook lub komputerów z systemem MacOS mogą wykorzystać skrót klawiszowy Shift + Command + 3, który wykonuje zrzut całego ekranu. Zdjęcie zostanie zapisane na pulpicie. Jeśli przytrzymamy klawisz control, wtedy prijt screen trafia do schowka, skąd można go przekopiować do innej aplikacji.
Kolejny przydatny skrót dla użytkowników systemu Apple to Shift + Command + 4, dzięki temu poleceniu można wykonać zdjęcie dowolnego fragmentu obrazu. Dodatkowo, po wciśnięciu spacji kursor umożliwi przesuwanie się po dowolnym folderze lub aplikacji. Po określeniu lokalizacji wskaźnika, naciskamy lewy przycisk myszki i robimy zrzut ekranu.
Kombinacja klawiszy Shift + Command + 5 przywołuje aplikacje „Zrzut ekranu”, a wraz z nią panel w dolnej części ekranu. Funkcja umożliwia zapisania w formie zdjęcia całego ekranu, okna lub konkretnego elementu.